• https://www.facebook.com/yanginmalzemeleri
  • https://twitter.com/URS_Yangin
Misyonumuz Vizyonumuz
Yangın Malzemeleri
Müşterilerimiz
Yangın Söndürme Sistemleri
Yangın Malzemeleri
Yangın Rekoru
Kalite Politikamız
Tüplü Yangın Dolabı
Şirket Profili
İtfaiyeci Bareti
 Yangın Malzemeleri Fiyat Listesi
Yangın Dolabı Çeşitleri
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret338701
Takvim
Yangın Tüpleri

YANGIN TÜPLERİ NEDEN KULLANILMALIDIR

Büyüklerimiz dikkat edin üç şey var ki ihmale gelmez demiştir. Şayet ihmalkar davranırsanız faturası ağır olabilir diye yıllar önce uyarmışlar. Bunlar borç, hastalık ve yangındır. Bunları hafife alan insanların akıbetinin genelde üzücü olduğunu hepimiz görmekteyiz. Bilgi eksikliği nedeniyle üzücü olayların yaşanmaması için  Yangın Tüplerinden bahsetmek yararlı olacaktır.

Yangın deyince aklımıza  ilk gelen şey Yangın Tüpleridir. Çevremize baktığımızda, Yangın Tüpleriyle ilgili üç grup görüyoruz.

1. grup : Aldığı eğitim nedeniyle önemine inandığı veya bir yangında kendisinin, çevresindeki bir yakının zarar gördüğü ya da yangın söndürme  cihazı nedeniyle en az zararla kurtulduğunu gördüğü için  bulunduruyor. Sürekli periyodik kontrolünü yapıyor ve  cihazın doğru kullanımını biliyor.Her fırsatta çevresindeki insanları bu noktada bilgilendirmeye ve ilgilendirmeye çalışıyor.

2. grup : Resmi veya özel kurumlarda denetimlerde sorulduğu veya aldığı araçla geldiği, işyeri ruhsatı alırken, ihaleye girerken istendiği için bulunduruyor. Hiç denemediği için, kullanımını doğru dürüst bilinmiyor, cihazın boş veya dolu olması fark etmiyor. İstenmesini, boşa masraf olarak görüyor.

3. grup  : Bilgi eksikliği nedeniyle bulundurmuyor. Fakat yangın söndürme cihazı bulundurduğunda ve doğru kullanımını bildiğinde ihtiyaç halinde kendisine ve çevresine neler kazandırabileceği hayatın içinden örneklerle kendisine anlatıldığında derhal bulundurmaya çalışıyor.

Bu bağlamda ‘’ yangınlar için küçük küçük masraf yapmaktan çekinmeyiniz. Zira büyük büyük gemileri küçük küçük delikler batırır’’ diyen filozoftan hareketle bu işin mutlaka ciddiye alınması herkesin yararına olacaktır.

Bu nedenle; Resmi işlerimizde istendiği için yıllar önce bir defa alınmış, depoya atılmış ve belki soran olur düşüncesiyle göstermelik olarak bulundurulan, kullanım dışı olan, dolu veya boş olduğu bilinmeyen yangın söndürme cihazı bulundurmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Yönetici ve  Amir konumunda bulunan yetkililer bu işi küçümsemeyerek ara sıra da olsa gittikleri yerlerde Yangın Tüplerine bakmaları çok faydalı olacaktır. Zira  "ön tekerleği, arka tekerlek takip eder veya telkinden çok, temsil önemlidir"  diye güzel bir atasözümüz var.

Fiziksel olarak mevcut bulunan Yangın Tüpleri, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere daima fonksiyonel olarak kullanılabilir durumda olmalıdır. Bu noktada öncelikle  resmi kurumlar ve araçlar örnek olmalıdır.

Evlerimizde, iş yerlerimizde, apartmanlarımızda ortak alanlarda kullanımını bilmek şartıyla, mutlaka yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır. Denizli web tasarım

 

Önerilen Siteler

Kiralık Vinç ve Kiralık Forklift hizmetini Kiralık Sepetli Vinç adresinden alabilirsiniz. Vinç kiralama hizmetleri firmasından tüm İstanbul ilçe ve semtleri için alınabiliyor.

Kulaklı Zincir

Özel Zincir İmalatı

Wippermann Zincir

Paslanmaz Zincir

Akülü Tekerlekli Sandalye

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta Yatağı
İthal ve Yerli Salmastralar

Salmastra Nedir

Makina parçaları arasında sızdırmazlık sağlanması için kullanılan parçaların genel adı olan salmastra, biri sabit diğer hareketli olan parçalar arasında bulunur. Pompa, mil yatağı veya musluk gibi yerlerde kullanılan salmastralar, alternatifleri olmasına rağmen maliyet açısından büyük avantaj sağladığı için dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Salmastra, makine genelinde bulunan parçalarda kuvvetin iletilmesini sağlarken akışkanların geçişine izin vermemek için üretilmektedir. Salmastra kullanımı her ne kadar diğer alternatiflere göre çok daha ucuz olduğu gibi aynı zaman da uzun süreli sızdırmazlık da sağlamaktadır. Hız, sıcaklık ve basınç gibi etkenlerin sızdırmazlık üzerinde doğrudan etkisi bulunduğundan, salmastradan elde edilen verim de ortam koşullarına göre değişebilmektedir. Makine parçaları arasından geçen akışkanların kimyasal özellikleri de salmastra kullanımı ile sağlanacak sızdırmazlığın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Sistemin sızdırmazlık özelliği hız, basınç, sıcaklık, akışkanlar mekaniği gibi değişkenlere bağlı olduğu gibi salmastranın dizaynı ile de ilgilidir. Bu nedenle makine parçalarının yüksek bir sızdırmazlık özelliğine sahip olması için muhakkak makineye uygun dizayn edilmiş salmastraların kullanılması gerekmektedir. Salmastra kutusunun tasarımı, kullanılan makine parçalarına tam uyum sağlamadığı durumlarda ortam koşulları ne kadar uygun olursa olsun sistemde sızdırma sorunu yaşanacaktır. Salmastranın kullanılacağı mil ve yüzeyin temizlenmesi de makinenin sızdırmazlık özelliğinin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle salmastra kullanılacak makinelerin iç temizliğine dikkat edilmesi gerekir ki böylece parçalar arasında uzun süreli sızdırmazlık sağlanabilsin. Ayrıca ilk çalışma zamanında salmastranın mil yuvasına tamamen uyması da gerekmektedir. Makinenin çalışmasının ardından parçalarda sürtünmeden kaynaklanan ısının çok fazla olmasına dikkat edilmelidir. Salmastra seçimlerinde mümkün olduğunca üretim kalitesinden emin olunan markaların tercih edilmesi gerekir. Salmastranın arzu edilen çapta bükülebilmesi için yeterli esneklik kat sayısına sahip olması ve esneme sırasında yüzeyinde herhangi bir deformasyon olmaması da gerekmektedir. Mil salgısının hareketi esnasında yeterli esnekliği gösterebilen salmastralar çok daha uzun süre sorunsuz olarak çalışmaktadır. Farklı ortam koşullarına uyum sağlayabilecek salmastraların seçilmesi ise stok çeşitlerinin asgariye indirilmesini sağlayacaktır. Birçok farklı tipte salmastranın sürekli olarak hazırda bulunması gerek maliyet gerekse de iş gücü açısından dezavantaj sağladığından, tek tip ve her ortama uyum sağlayabilen salmastraların kullanılması daha akıllıca olacaktır.

  
5179 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın